Dipnot nedir? Ne Demek? Nasıl Yazılır? Neden Verilir? Nasıl Verilir Word? Önemi

0

Dipnot nedir? Ne Demek? Nasıl Yazılır? Neden Verilir? Önemi Nedir?Nasıl Verilir Word? Gibi temelde dipnotun önemliliğini bize vurgulaması için bilgiler derledik. Dipnot neden önemlidir ve neden verilmesi gerekmektedir işte tüm bu merak ettikleriniz bu başlık altında.

Dipnot; Makale yazarken makalenin içinde yer alan bilgileri nereden edindiğiniz konusunda okuyucuyu aydınlatmak için sayfanın sonuna verilen adrese dipnot adı verilir. Bu bir kaynak olabilir, aydınlatıcı bilgi olabilir. Bu bilgilerin kısa ve öz bir şekilde yazılması gerekmektedir.

Dipnot verilen bilgiler sayfa içinde genellikle sayılarla ifade edilir. Yazar konunun akışını bozmamak için paragraf içinde bilgiyi verir, üzerine 1 yada 2, 3 gibi rakamlar koyar sayfa sonunda da bu ilişkili olan rakamlar doğrultusunda bilgiyi nereden edindiğini açıklar.

dipnot nedir, dipnot nasıl verilir?

Yukarıda yer alan görselde bir dipnot örneği görmektesiniz. Dipnotlar sayfa sonunda yer alır. Sayfa sonunda yazı içinde verdiğiniz dipnotlar 1-2-3-4 şeklinde numaralandırılır, siz de numaralar dahilinde dipnotunuzu girersiniz. Böylece okuyucuyu bilgileri nereden edindiğiniz konusunda bilgilendirmiş olursunuz. Yukarıda kullanıcıyı aydınlatmak için verilmiş dipnot örneği görmektesiniz. Alt görselde ise kaynak linki verilmiş, ilgili içeriği merak eden kişiler linke girerek detaylı bilgiye ulaşabilmesi için kaynak gösterilmiş.

word dipnot oluşturma, word de dipnot nasıl verilir

Word’de Dipnot Nasıl Eklenir? Word Dipnot Ekleme

Dipnot eklemenin kısa yolundan bahsedeceğim sizlere aşağıdaki adımları kısaca uygulayın;

word belgesine dipnot ekleme, dipnot nasıl eklenir
  • Word uygulamasında sayfada iken, CTRL + ALT + F tuş kombinasyonlarını basın.
  • Ardından CTRL + ALT + F tuş kombinasyonuna basın.
  • Bu işlemleri yaptığınızda, sayfa sonuna numaralandırılmış şekilde dipnot eklenecektir. Ayrıca paragraf içine de alıntı yaptığınız cümlenin üstüne numara eklenecektir. Ardından bu bilgileri istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here