KYK Kredi Borcunu Ödemezsem Ne Olur

2

KYK Kredi Borcunu Ödemezsem Ne Olur? Bu sorunun yanıtı son günlerde bir bilmece haline dönüştü, devlet KYK Öğrenim Borçlarının Silinmesi için çalışmalar yaptığını söylese de görünen o ki tüm bu gündemler seçim propagandasından öteye geçemeyecek gibi görünüyor.

Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim sırasında verdiği krediyi daha önceden belirlediği şartlarda, öğrenim hayatı bitiminden iki yıl sonra geri ödemenizi bekler. Eğer geri ödeme olmayacaksa, mağdur olmamak için başvuru yapılması gerekmektedir.

KYK Kredi Borcu Erteleme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisinin geri ödenmesini ertelemek istiyorsanız geçerli bir sebebiniz olmalıdır. Örneğin Henüz SGK kaydınız yoksa yani bir iş bularak gelir elde edebilir duruma gelmediyseniz veya askerlik görevini yapmak üzere görev alacağınızı bildirerek erteleme başvurusu yapabilirsiniz. Eğer yükseköğrenime devam edecekseniz yüksek lisans veya doktora yapmak için hazırlık yapıyorsanız kaydınızın yapılmasıyla birlikte Kredi Yurtlar Kurumuna borç ödemenizin ertelenmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

KYK Kredi Borcu Erteleme Başvurusu E-Devlet Kapısı

KYK Kredi Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Yurtlar Kurumunun vermiş olduğu öğrenim kredisinin herhangi bir sebepten kaynaklı olarak ödenemediği durumlarda borcunuz, daha önceden belirlenen tutarda faiz işletilerek sonraki aylara devretmektedir. Eğer borcunuz ödeyemeceğiniz bir hal aldıysa, geçerli nedenlerinizi KYK Müdürlüğüne sunabilir veya kredi kullanarak borçlarınızın tamamını kapatabilirsiniz.

KYK Kredi Borcu Yapılandırma Başvurusu E-Devlet Kapısı

KYK Kredi Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Borcunuzu ödemediğiniz durumlarda borcunuz birikir, borcunuzun üzerine faiz koyulur ve ödemeniz beklenir, eğer 10-12 ay gibi uzun bir süre hiç ödeme yapmazsanız borcunuz vergi dairesine iletilir ve gelir dairesi başkanlığı tarafından mal varlıklarınıza ve banka hesaplarınıza tedbir koyulur. Ödemeniz istenilen tutar ödenerek finansal blokelerinizi kaldırabilirsiniz.

KYK Kredi Borcu Ödenmezse Haciz Gelir Mi?

Öğrenim kredisi geri ödemeleriniz yapılmazsa faizli bir şekilde borcunuz devreder, uzunca bir süre ödeme yapmazsanız hesaplarınıza E-Haciz uygulanır. Eğer borcunuzu ödememekte ısrar ederseniz bu kez borcunuz Vergi Dairesi tarafından haciz yoluyla tahsil edilmek üzere ikamet adresinize tebligat gönderilir. Tebligatta belirtilen süre boyunca borcunuzun tamamını ödemezseniz veya ödeme planı oluşturarak borcunuzu yapılandırmazsanız tebliğ edilen tarihte haciz memurları ikamet adresinize gelirler. Borcunuza karşılık para eden nitelikte ve usule uygun mallarınız haciz yoluyla ek konulur. Tutarı karşılamayan durumlarda size yine süre verilir, eğer bu süre zarfında kalan tutarı ödemez ve herhangi bir anlaşma yoluna gitmezseniz bu kez tarafınıza açılan mahkemede borcunuza karşılık gelen miktarda hapis cezası verilir. Bu bazı durumlarda ertelemeli bazı durumlarda ertelemesiz olabilir.

KYK Kredi Borcunuzu tüm banka hesaplarınızdan, hesap kartlarından ve kredi kartlarından Ziraat Bankası aracılığı ile ödeyebilirsiniz.

KYK Borçları Silinecek mi?

Öğrenim Kredisi Borçlarının Silinmesi meselesi biraz ütopik bir başlık olsa da hemen her seçim gündeme geldiğinde meclis komisyonu tarafından görüşülmekte olduğu söylenmektedir. Asıl olan devletin öğrencilere karşılıksız burs vermesi veya verdiği krediyi hibe etmesi değil, bunu zorla geri almasıdır, bu paraya faiz işletmesi, usulune uygun yaşayan insanların borcunu katmerli olarak geri ödetmeye çalışmasıdır. 2016-2017-2018-2019
Vergi Borcu Silinen Şirketler göz önüne alındığında KYK tarafından 20 yılda dağıtılan kredi tutarının belki iki katı kadar bir ödemeden vazgeçmiştir devlet. Neye karşılık? İşini usulune uygun yapan şirketlerin gözüne soka soka, usulsüzlüğü, sorumsuzluğu, vergi kaçırmayı resmen teşfik etmiştir. Oysa öğrenim kredisi borcu ödemeleriyle ilgili bu kadar faizciliğe, haciz, e-haciz ve benzeri vandal yollara başvurmaktan vazgeçilse dahi yeterlidir. Borcumuz Borç olsun elbet ödeyeceğiz…

KYK İzin Almayı Unuttum Ne olur? İzin Dilekçesi Örneği

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here