EFT Nedir ve EFT İptali Nasıl Yapılır

0
EFT Nedir ve EFT İptali Nasıl Yapılır
EFT Nedir ve EFT İptali Nasıl Yapılır

EFT nedir ve EFT iptali nasıl yapılır, farklı iki banka arasında gerçekleştirilen para transferidir. Herhangi bir işlem için para yatırmak istediğimizde, bunun iki yolu vardır. Havale ve EFT. Havale aynı bankalar arasında gerçekleşen transfer işlemidir. EFT’de ise, iki farklı banka söz konusudur. Örnek vermek gerekirse sizin A bankasında hesabınız var. Ödeme yapmanız gerekiyor ve ödeme yapacağınız kişinin B bankasında hesabı var. İşte bu işlemi EFT yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. İşlem karşılığından bankalar sizden belirli bir ücret almaktadır. Bu konuda net bir miktar vermek güçtür. Çünkü her banka farklı farklı miktarda kesinti yapabilir.

EFT’yi bankaların mesai saatleri içinde yapabilirsiniz. Elbette EFT emrini çalışma saatleri dışında da verebilirsiniz. Fakat işlem çalışma saatleri içinde gerçekleştirilecektir.

EFT işlemi ATM’lerden veya şubelerden yapılabileceği gibi, internet bankacılığı ile de gerçekleştirilebilir. Bunun için IBAN ya da hesap numarası  bilgisi gereklidir. Bazen EFT yanlış hesaba gönderilebilir. Ya da parayı geri almanız gereken durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumda EFT iptali söz konusu olur.

Peki, bu durumda ne yapmak gerekiyor? En önemli nokta hızlı davranmaktır. Yanlışlık fark edildiği gibi, ilgili bankanın müşteri hizmetleri aranmalıdır. Müşteri temsilcisine iptal bilgisi verilmelidir. İnternet bankacılığı ile yapılan işlemler, bankacılık işlemleri sekmesinden ‘’EFT İptal’’ ile gerçekleştirilir. EFT, genel müdürlük tarafından onaylanmadan önce bankaya ulaşmak, büyük önem taşımaktadır. Onaylanmadan önce iptal işlemi kolayca gerçekleştirilmektedir.

EFT Onaylandıktan Sonra İptal İşlemi

Bazen, yanlış hesaba EFT yapıldığı müşteri tarafından sonradan fark edilebilir. Onay gerçekleştikten sonra, iptal işlemi mümkündür. Bunun için de müşteri kendi bankasının müşteri hizmetlerini arayıp durum hakkında bilgi vermelidir. Daha sonra ise EFT yapılan diğer bankanın müşteri hizmetleri aranmalıdır.  Genelde, para iade edilebilir. Fakat yanlış hesabın sahibi , işleri zorlaştırabilir. Tüm bu işlemlerden sonra banka müşterisi parasını geri alamayabilir. Bu en kötü senaryodur.  Yapılması gereken karşı tarafın bankasına dilekçe vermektir. Bu, büyük ihtimalle paranın iade edilmesini sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here