Ülkemize her sene milyonlarca turistin gelmesi ülkemiz ekonomisine katkısı nedir?

0

Turizm faaliyetlerinin çeşitli olması, yaz ve kış turizminin oldukça fazla olması ülkemizi adeta bir turizm cennetine çevirmektedir. Ülkemize her sene milyonlarca turist gelmektedir. Ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlayan turistler ülkeye sıcak döviz girişi yapmaktadır.

Bir ülkede turizm faaliyetlerinin çeşitli olması öncelikle o ülkeye daha fazla turistin gelmesini sağlayacaktır. Yaz turizmi ve kış turizmi başta olmak üzere bu ana turizm dallarının içinde farklı faaliyetlerin yapılıyor olması ülkeye pek çok turistin gelmesini sağlayacaktır.

Ülkemizde her sene milyonlarca turist gelmekte ve ülkeye sıcak döviz girişi sağlamaktadır. Bunların dışında ülkeye gelen turistler farklı yeni iş kolları oluşturmaktadır. İstihdamı beraberinde getirmektedir. Turizm faaliyetleri dolayısıyla ülkeye gelen turistler ülkede harcama yaparak devlete dolaylı olarak vergi kazancı sağlar. Milli gelir yükselir. Bu yüzden ülkeye turistlerin gelmesi önemlidir. Ülkeye turist çekebilmek için farklı politikalar oluşturularak, yabancıların ülkeye ziyareti sağlanabilir.

Turizm Nedir?

Bir bölgeye, alana, ülkeye farklı bölgelerden kişileri çekmek ve tanıtmak amacıyla yapılan uygulamaların ve tanıtımların tümüne verilen isimdir. Bu ilgili alanı görmeye gelen kişilere ise Turist adı verilmektedir. Turist; yerli turist ve yabancı turist olmak üzere ikiye ayrılır. Ülke içinde yer değiştirerek gezmeye gelen kişilere yerli turist, dış ülkelerden gelenlere ise yabancı turist adı verilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here