Federal Devlet (Federasyon) Nedir? Federal Devletin Özellikleri Nelerdir?

0
federal devlet nedir

Federal Devlet (Federasyon) Nedir? Federal Devletin Özellikleri Nelerdir? Federal Devlet ile Üniter Devlet Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu yazımızda başlıkta da belirttiğimiz gibi federal devlet ile Üniter devlet arasındaki farklılıklardan bahsedeceğim.

Federal Devlet Nedir?

Üniver devlet tek merkezden alınan kararların ülke geneline uygulandığı yani yönetimin ve karar alma mekanizmasının tek bir yerden olmasına karşın federal devlette bu durum tam tersidir. Federal devlet kendi içinde birtakım özerk yapıların olduğu siyasi birliğe verilen isimdir.

 

Federal Devletin Özellikleri Nelerdir?

Federal devlette en temel kriterlerden birisi, eyaletlerin özerkliğidir. Federal devlete bağlı olan eyaletler özerk bir yönetim ile kontrol edilmektedir. Ancak temelde bu eyaletler federal yapıya bağlıdır. Eyaletler kendi içinde bir takım özerk farklı yasalar ve uygulamalar yürütebilmektedir. Ancak neticede federal devlete bağlıdır.

Federal devlete örnek; Amerika, Almanya, Avustralya, İsviçre, Nijerya, Brezilya, Belçika, Arjantin, Hindistan, kanada,  gibi ülkeler federal devletlere örnek olarak gösterilebilir.

 

Federal Devlet ile Üniver Devlet Arasındaki Farklılıklar

Üniter devlet pek çok farklılıkların tek bir yapı ve kültürel yapı altında birleştirilmesine karşın federal devlet farklılıkları daha çok değer verir. Ayrılıkçılığı değil birleşmeyi amaçlayan federal devlette, her bölgenin kendine has yasaları, değerleri ve uygulamaları olabilmektedir. Böylece eyaletler kendi içinde farklı kültürel değerlerini koruyabilmektedir. Sonuç olarak federal devletler ayrılıkçı değil birleştirici bir niteliğe sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here