Doğal afetler ve doğal afetlerden korunma yolları

0

Doğal afetler tüm canlılar için her zaman bir tehdit oluşturmaktadır. Her canlı hayatta kalmak için mücadele eder. Hayatını devam ettirmek için savaşır. Ancak bir takım yaşanan doğal afetler neticesinde pek çok canlı başta insan olmak üzere hayatları sona ermektedir. Biz de bu yazıda doğal afetlerin neler olduklarını ve bunlardan korunma yollarını ele aldık.

Önce doğal afetlerin neler olduğunu sıralayalım.

Doğal Afetler Nelerdir

Heyelan, Deprem, Sel baskınları ve taşkınlar, Erozyon, Orman yangınları.

Doğal Afetlerden Korunma Yolları

Afetlerden korunmak için öncelikle insanları bilinçlendirmek gerekmektedir. Bilinçli insanlar her zaman doğaya karşı saygılı olacağından insan faktörlü doğal afetler minimuma inecektir. Doğal afetlerin oluşmasına en temelinde beşeri faktörler vardır. Beşeri faktörler yani insanların bir takım eylemleri sonucunda doğal afetler meydana gelmektedir.

Depremden korunmak için evlerimizdeki eşyalarımızı sabitlemeli ve sağlam binalarda oturmalıyız. Heyelandan korunmak için ağaçlandırma çalışmaları yapmalıyız, Orman yangınlarının oluşmaması için piknik ve benzeri eylemler sonucunda ateşimizi iyice söndürmeliyiz, su baskınlarından korunmak için dere yataklarında oturmamalı buralara ev yapılmasına izin vermemeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here