Bütün bilgilerin sadece dijital ortamda saklanması doğru mudur?

0

Bütün bilgilerin sadece dijital ortamda saklanmasını doğru buluyor musunuz? Günümüzde pek çok bilgi ve veri dijital ortamda saklanmaktadır, bu bilgilerin dijital ortamdan silinebilmesi de oldukça kolaydır bu yüzden bu bilgilerin silinmemesi için mutlaka fiziksel bir yedeğinin alınması gerekir.

Bilgilerin ve verilerin sadece dijital ortamda saklanmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. Çünkü bilgilerin sadece dijital ortamda saklanması sonucunda bizler bir takım sıkıntılar yaşayabilir, elimizdeki verileri kaybedebiliriz. Bunların önüne geçmek için bilgilerin mutlaka fiziksel kağıt üzerine de yedeklerini almalıyız. Özellikle oldukça önemli olan evrakları ve bilgilerin yedeğini mutlaka kağıt üzerine fiziki bir yedeğini bulundurmalıyız. İnternet ortamında ya da dijital olarak alınan yedekler neticesinde de bilgilerimiz kaybolabilir, dijital yedek aldığımız ortamlar bozulabilir, bunun sonucunda da ciddi sıkıntılar yaşayabilir. 

Bu sorunları ve sıkıntıları en aza indirmek için önemli olan evraklarımızı ve verilerimizi mutlaka farklı ortamlara yedeklemeli, gerekirse DVD, CD gibi ortamlara yedeklemeli, mümkünse kağıt üzerine çıktısını almalıyız. Eğer ki kağıt üstüne çıktı almak mümkün değilse, birden fazla DVD, Flaş bellek ve taşınabilir harddisk üzerine yedek alınmalıdır. Böylece risk en aza indirilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here