Atatürk’ün 10 yaşındaki bir çocuğun mektubuna cevap vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

0
abd den atatürke mektup

Atatürk’ün 10 yaşındaki bir çocuğun mektubuna cevap vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Önemi

Atatürk’e bir gün Amerika’lı 10 yaşındaki bir çocuktan mektup geldi. Bu mektupta Mustafa Kemal Atatürk’e karşı çocuğun hayranlığı dizelere aktarılmıştı. Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara ve dış politikaya vermiş olduğu önem yüzünden çocuğun mektubunu büyük bir içtenlik ile cevapladı. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu mektuba önem gösterip, zaman ayırıp büyük bir içtenlik ile mektubu cevaplamasının altında çocuklara olan sevgisi, dış politikaya vermiş olduğu önem açık ve net şekilde ortaya konulmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk’e 10 Yaşındaki Amerika’lının Yazdıkları

Gazi Mustafa Kemal Paşa, Angora, Türkiye…

Sayın efendim, ben 10 yaşında Amerikalı bir çocuğum, Türkiye ve yeni hükümetine büyük ilgi duyuyorum. Siz ve bayan Kemal hakkında bir röportaj okudum. Türkiye hakkında bir defterim var. Şimdiden siz ve bayan Kemal hakkında birçok yazı ve resim topladım. Lütfen bir Amerikalı çocuğa küçük bir not ve imzalı fotoğrafınızı gönderin. Bir gün Türkiye’yi görebileceğimi umut ediyorum, saygılarımla, Curtis LaFrance

Atatürk’ün Amerika’lı Çocuğa Cevabı

Türkiye Cumhuriyeti Riyaseti, hususi…
Mister Curtis LaFrans’a, Ankara… Mektubunuzu aldım. Türk vatanı hakkındaki alaka ve temenniyatınıza (iyi dileklerinize) teşekkür ederim. Arzunuz vechiyle bir adet fotoğrafımı leffen (ilişikte) gönderiyorum. Amerika’nın zeki ve çalışkan çocuklarına yegane tavsiyem, Türkler hakkında her işittiklerine hakikat nazarıyla bakmayıp, kanaatlarini mutlaka ilm ve esaslı tedkikata (hakkıyla anlayıp, araştırmaya) isnad ettirmeye (dayandırmaya) bilhassa atf-ı ehemmiyet (önem) eylemeleridir. Hayatta nail-i muvaffakiyet ve saadet olmanızı temenni eylerim. Türkiye Reisicumhuru Gazi Mustafa Kemal”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here